Проєкт «ДІМ: Дитяча Інклюзивна Медіастудія. Місце сили» –
яскравий зразок культури без бар’єрів
Уже протягом 3 місяців на базі культурних кластерів, інклюзивно-ресурсних і реабілітаційних центрів Києва та Київської області триває культурно-мистецький проєкт «ДІМ: Дитяча Інклюзивна Медіастудія. Місце сили», який реалізується громадською організацією «Громадське дитяче інтернет-телебачення і радіо «Веселка ТВ» за підтримки Українського культурного фонду в межах конкурсної програми «Культура без бар’єрів».
За цей час 120 дітей з інвалідністю різних нозологічних форм захворювання, дітей, які фізично та ментально постраждали внаслідок війни росії проти України, у тому числі дітей-переселенців, дітей, що пережили окупацію, дітей із родин Захисників і Захисниць України, зокрема дітей із сімей загиблих українських воїнів, спробували себе в ролі телеведучих, радіоведучих, тележурналістів, блогерів, аніматорів, акторів, операторів, фотографів, художників, сценаристів, митців.
Юні учасники та учасниці проєкту мали змогу відвідати безліч цікавих творчих групових майстер-класів та індивідуальних занять з акторської майстерності, ораторського мистецтва, журналістської майстерності, блогінгу, сценарної майстерності; креативні групові воркшопи з ART-творчості, операторської майстерності, анімації; психотренінги, зокрема із застосуваннями хібукі-терапії як дієвої методики для подолання психологічних травм у дітей, спричинених війною. Кожен із цих заходів має своє вагоме функціональне призначення в рамках інклюзивного креативного простору – дитячої медіастудії, її великим змістовим наповненням. Наприклад, воркшопи з ART-творчості спрямовані на розвиток ініціативи, фантазії та креативності дітей в атмосфері естетичних переживань і захоплення, розвиток дрібної моторики рук, уваги, формування індивідуальності, подолання стресу. За своєю суттю – це арттерапія, тобто лікування «мистецтвом». Вона є вкрай важливою для всіх дітей в такі непрості дні, коли триває війна в нашій країні, особливо для дітей з інвалідністю та дітей, які пережили окупацію і мешкають на територіях, постраждалих внаслідок збройної агресії російської федерації проти України. Арттерапевтичні інструменти дозволяють м’яко й поступово працювати з травмою війни в дітей, інтегруючи всі рівні сприйняття: на тілесному, емоційному, а далі вже, за умов стабілізації станів, на смисловому.
«Завдяки безбар’єрному доступу до культури та мистецтва через створення інклюзивного креативного простору діти соціально вразливих категорій стають не просто споживачами культурних продуктів, а й повноправними їх творцями, тобто в найближчому майбутньому відіграватимуть ключову роль у реалізації подібних проєктів як повноцінні громадяни суспільства. Тому наш проєкт є унікальним і багатовимірним», – зазначає керівник проєкту, голова ГО «Веселка ТВ» Діна Ібрагімова.
Також у рамках проєкту відбулися зйомки соціального дитячого ток-шоу «Маленькими кроками до Великої Перемоги», у якому діти виступили в ролі справжніх тележурналістів, а героєм програми став Герой України – Віталій Литвин, який отримав «Золоту Зірку» Героя в червні 2022 року за особисту мужність і героїзм,
виявлені в захисті державного суверенітету та територіальної цілісності України, вірність військовій присязі. Кожен учасник зйомки мав змогу поставити своє питання та одержати на нього відповідь, взяти автограф, зробити селфі та заспівати «Червону калину».
Своєю чергою, у рамках діяльності дитячої інклюзивної медіастудії відбуваються тематичні зустрічі, присвячені зокрема перспективам поствоєнного осмислення (очима дітей), на які запрошуються учасники бойових дій російсько-української війни, рятувальники, волонтери, медики, військовослужбовці ЗСУ для спілкування з дітьми. Наприклад, уже відбулися зустрічі учасників проєкту з Героєм України Іллею Жеведем – розвідником-сапером бригади «Рубіж» Національної гвардії України; медикинею Євгенією Сазоновою – капітаном медичної служби, яка в 2018-2023 рр. працювала в мобільному шпиталі на Сході України та має нагороду від Президента України – медаль за оборону України; Миколою Вальком – лейтенантом служби цивільного захисту, провідним інспектором ВЗНС та ЗЦЗ Оболонського РУ ГУ ДСНС України в місті Києві. Водночас діти-учасники проєкту стають підтримкою для наших Захисників і Захисниць, які проходять реабілітацію після поранень у шпиталях. «Ми переходили від палати до палати, вільніше йшло спілкування. Світильники, створені нашими руками, знаходили свою нову домівку. До кожного світильничка ми поклали невеличкі листи та листівки, якісь з побажаннями та вітаннями, якісь навіть з передбаченнями, але всі з великою пошаною та любов’ю!», – поділилася своїми враженнями учасниця проєкту Поліна Сапсай.
«Найзворушливіші моменти – діти та воїни. Особливим моментом стало те, що серед дітей була Олеся Бондарчук – надзвичайна дівчинка, яка для нас багатьох є мотиватором і взірцем цілеспрямованості та завзятості. Олеся пересувається на кріслі колісному, тому для хлопців, що втратили кінцівки, дуже важливо було почути, що Олеся – майстер спорту з плавання, яка встановила рекорд України вже під час війни! Найдивовижніше бачити, як після невеличкої розмови з Олесею, очі воїна запалюються надією – життя продовжується! Дякуємо вам, наші Захисники і Захисниці! Бережіть себе!», – розповіла керівник проєкту, голова ГО «Веселка ТВ» Діна Ібрагімова.
Зараз у дітей-учасників проєкту одночасно тривають репетиції та відбуваються зйомки дитячої пізнавальної культурно-мистецької телепрограми «Державні символи України – символи незламності українського народу» і дитячого пізнавально-розвивального відеоблогу «Культурний донат», а також звукозапис соціально-психологічної радіопередачі «Ти не сам!» і озвучування мультфільму «Я маю мрію…». Нагадаємо, що в рамках реалізації проєкту буде створено 6 якісних інклюзивних культурно-мистецьких продуктів з перекладом українською жестовою мовою: телепрограму, ток-шоу, радіопередачу, відеоблог, мультфільм, відеофільм, що поширюватимуться засобами медійного простору (ЗМІ, телебачення, мережа Інтернет), а також демонструватимуться в культурних кластерах, інклюзивно-ресурсних і реабілітаційних центрах Києва та Київської області з метою промоції принципів безбар’єрності в українському суспільстві та досягнень дитячого інклюзивного мистецтва в Україні, популяризації творчості дітей з інвалідністю та інших соціально вразливих категорій дітей, формування поваги до їх прав і потреб.
Наразі команда проєкту вже розпочала підготовку до публічних презентаційних заходів за проєктом, зокрема виставок кращих творчих робіт в оригінальних мистецьких техніках і фоторобіт, створених дітьми під час проведення креативних воркшопів за проєктом. Зазначимо, що ці заходи відбуватимуться у серпні цього року на локаціях партнерських організацій проєкту: культурних кластерів «Братислава» та «Краків» Комунального підприємства виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) «Київський культурний кластер», Центру комплексної реабілітації для осіб з інвалідністю Дніпровського району міста Києва, Центру комплексної реабілітації для дітей та молоді з інвалідністю Оболонського району міста Києва, Комунальної установи «Інклюзивно-ресурсний центр» Димерської селищної ради, Комунального закладу Іванківської селищної ради «Інклюзивно-ресурсний центр».
Головним медійним партнером проєкту є Національна спілка журналістів України. Водночас до проєкту вже активно долучилися різноманітні благодійні та громадські організації, установи, заклади, органи місцевого самоврядування: БО «Благодійний фонд «Голоси дітей», БО «Благодійний фонд «З теплом у серці», ГО «Перекладачів жестової мови та людей з інвалідністю «Міст», ГО «Санвей», ГО «Літай», Державний науково-методичний центр змісту культурно-мистецької освіти, Оболонська районна в місті Києві державна адміністрація, Культура Оболоні – Відділ культури Оболонської районної в місті Києві державної адміністрації, Іванківська селищна рада, Димерська селищна рада та ін.
Стежте за новинами про хід і реалізацію проєкту на офіційних інформаційних ресурсах організаторів і партнерських організацій проєкту, зокрема на фейсбук-сторінці Veselka TV – Громадське дитяче інтернет-телебачення і радіо : https://www.facebook.com/veselka.tv.
Контактна особа: tv.veselka@gmail.com (Станіслав Гнутов, координатор культурно-мистецького проєкту «ДІМ: Дитяча Інклюзивна Медіастудія. Місце сили», член Національної спілки журналістів України).
Фото ГО «Веселка ТВ».
Є зауваження до роботи трьох лікарень Рівненщини:
результати моніторингу НСЗУ надавачів послуг за Програмою медичних гарантій
Національна служба здоров'я України розповіла про проведення моніторингу роботи закладів охорони здоров’я Рівненщини за Програмою медичних гарантій (ПМГ) та важливість дотримання надавачами послуг умов договору з НСЗУ.
Торік Уряд посилив моніторингові функції Національної служби здоров’я України. Моніторинг дозволяє НСЗУ перевіряти дотримання умов договору, контролювати цільове використання коштів законтрактованими за пакетами ПМГ медзакладами, які мають скеровуватися на надання безоплатної допомоги пацієнтам. А в разі виявлення порушень – відповідно реагувати, зокрема, здійснювати перерахунок коштів за договорами або взагалі їх розривати.
Моніторинг є двох видів – автоматичний та фактичний. Автоматичний моніторинг передбачає дистанційний аналіз медичних записів в електронній системі охорони здоровʼя (ЕСОЗ). Він здійснюється безперервно та дозволяє виявити розбіжності в електронних записах і, відповідно, ймовірні порушення. Наприклад, так можна виявити записи про щогодинні проведення процедур, на які насправді потрібно набагато більше часу. Фактичний моніторинг передбачає моніторингові візити до медзакладів або запит і аналіз їхніх документів. Його проводять при виявленні ймовірних порушень під час автоматичного моніторингу, а також при наявності скарг від пацієнтів.
Фактичний моніторинг ґрунтується на ризикоорієнтованому підході, тобто має систему певних показників, які можуть свідчити про наявність порушень у певному медзакладі. Йдеться про індикатори ризику за кожним із пакетів ПМГ – медичні, визначені фахівцями-медиками НСЗУ, індикатори повноти та достовірності ведення даних в ЕСОЗ, скарги від пацієнтів. За кожним із індикаторів медзаклади отримують оцінку в балах, а за сукупністю оцінок складається рейтинг медзакладів. Надавачі з найгіршими рейтинговими оцінками включаються до плану моніторингу.
За результатами автоматичного моніторингу у Рівненській області НСЗУ виявила порушення у трьох медичних закладах – Рокитнівській багатопрофільній лікарні інтенсивного лікування, Пологовому будинку м. Рівне та Рівненському обласному перинатальному центрі.
Зокрема, у Рокитнівській багатопрофільній лікарні інтенсивного лікування за пакетом «Медична допомога при гострому мозковому інсульті» у першому кварталі 2024 року надали доомогу 24 пацієнтам, проте тромболітичну терапію жодного разу не проводили. За цим пакетом лікарня також потрапила у список на проведення документального моніторингу.
У Пологовому будинку міста Рівне за перший квартал 2024 року зафіксовано найбільшу по Україні кількість необґрунтованих медичних записів про перебування в ЗОЗ вагітних перед пологами тривалістю одна доба за пакетом «Стаціонарна допомога дорослим і дітям без проведення хірургічних операцій» (414). У Рівненському обласному перинатальному центрі таких необґрунтованих записів за перший квартал 2024 року 58.
«Для НСЗУ принципово, щоб пацієнт отримував якісну безоплатну медичну допомогу в повному обсязі, яка визначена договором НСЗУ з лікарнями. Сама процедура моніторингу дає нам можливість бачити системні порушення умов договору і, відповідно, порушення прав пацієнтів. За результатами автоматичного моніторингу у разі виявлення зауважень ми надсилаємо закладам листа з чітким способом усунення виявлених порушень. Якщо заклад і надалі не надає безпечну, повноцінну і безоплатну медичну допомогу своїм пацієнтам – це є підставою для розірвання договору за певним пакетом послуг. Це є фінальна санкція, якої заклади мають всі можливості уникнути, якщо виправлять порушення», – говорить голова Національної служби здоровʼя України Наталія Гусак.
Однією з підстав для проведення моніторингу є скарги пацієнтів на медичні заклади. Від початку 2023 року НСЗУ отримала 50 скарг на ЗОЗ Рівненської області.
Найпопулярніші категорії скарг: вимагання коштів за надання медичних послуг, витратних матеріалів, ліків, передбачених ПМГ (18 скарг); відмова у наданні медичних послуг, передбачених ПМГ (11 скарг); надання неякісних медичних послуг (8 скарг).
Найчастіше пацієнти скаржилися на такі медзаклади:
-
Рівненська обласна клінічна лікарня імені Юрія Семенюка – 6 скарг;
-
Центральна міська лікарня Рівного – 5;
-
Рівненський клінічний лікувально-діагностичний центр імені Віктора Поліщука –5;
-
Березнівська центральна міська лікарня – 3;
-
Гощанська багатопрофільна лікарня – 3.
Подати скаргу до Національної служби здоров'я України може будь-який пацієнт, чиї права порушили, його рідні чи будь-яка інша дотична до ситуації людина. Проте НСЗУ радить спершу звернутися зі скаргою до головного лікаря: саме він, у першу чергу, відповідальний за надання якісної та безоплатної медичної допомоги. Якщо ж таким чином вирішити проблему не вдається – пацієнтів закликають скаржитися до НСЗУ.
Звернутися зі скаргою до НСЗУ можна кількома способами:
-
Через електронну форму на сайті НСЗУ у розділі «Громадянам»: https://cutt.ly/hewPO7gU
-
За безкоштовним номером контакт-центру 16-77. Оператор гарячої лінії зафіксує скаргу та допоможе оформити звернення.
-
Надіслати офіційний лист на електронну пошту: info@nszu.gov.ua.
-
Надіслати лист на поштову адресу НСЗУ: проспект Степана Бандери, 19, м. Київ, 04073.
-
Написати звернення на особистому прийомі громадян.
Щоб скарга мала позитивний результат, важливо надати якомога більше фактів та доказів порушення, наприклад, чеки за оплачені послуги або ліки, які мали б бути безоплатними, фото чи відео порушення, імена медпрацівників. Спільний із громадськістю контроль дає змогу ефективно розвивати і покращувати медичну систему України.
Рівненська ОВА інформує
Коротко про головне
В Україні запущено новий чат-бот «Армія+», створений для надання підтримки військовим, цивільним особам та їхнім сім’ям. Чат-бот доступний за посиланням https://t.me/UAForces_bot і пропонує оперативні відповіді на широкий спектр запитань. Щоб отримати необхідну інформацію або консультацію, достатньо перейти за посиланням та вибрати відповідну категорію запитань.
Рівненщина прийняла черговий евакуаційний поїзд з Донеччини – восьмий. В область приїхало 40 людей, з них 18 дітей та 3 осіб з інвалідністю. На вокзалі евакуйовані отримали першу допомогу та передбачені виплати. Розмістили їх у Бугринській та Гощанській громадах Рівненського району. У попередніх семи потягах приїхало 234 людини. Рівненщина й надалі готова приймати співвітчизників, які постраждали внаслідок війни. Наразі для цього підготовлено понад 400 місць.
Начальник Рівненської ОВА Олександр Коваль спільно з очільником поліції області Віктором Шанським вручили посмертні президентські відзнаки «За оборону України» родинам двох офіцерів: підполковника поліції Олександра Мамчура, який був начальником відділу вибухотехнічної служби ГУНП в Рівненській області та загинув у жовтні 2022 року від вибуху ворожого боєприпасу, вилученого на деокупованій території Харківської області; лейтенанта поліції Андрія Павлюка, який воював у складі штурмового полку «Сафарі» об’єднаної бригади Нацполіції «Лють» і загинув під час виконання бойового завдання у грудні 2023 року поблизу населеного пункту Кліщіївка Донецької області.
Перепустки на час комендантської години потрібно оновити. У Рівненській ОДА змінили вигляд документа. Нові перепустки матимуть унікальний QR-код та більше ступенів захисту. Ключова відмінність – дозвіл нового зразка буде не на автівку, як раніше, а на конкретну людину. Таким чином, у комендантську годину власник перепустки зможе пересуватися як на транспорті, так і пішки. Чинною вона буде лише при наявності документа, що посвідчує особу.
Безпека у торгових центрах Рівненщини буде посилена, адже є проблеми пропускного та охоронного режиму. «Пропрацьовуємо алгоритми реагування на антидиверсійну діяльність. Під час воєнного стану це дуже важливо, адже правильне реагування під час виявлення вибухонебезпечних предметів, а також евакуація людей під час замінування – це те, що рятує життя», – сказав Сергій Подолін.
У зв’язку з підвищенням тарифу на електроенергію автоматично перерахують субсидії для понад 55 тис. домогосподарств Рівненщини, а також для 54 тис. отримувачів пільг. Головна причина підняття тарифу – масовані ворожі обстріли та руйнування української енергетичної інфраструктури. Додаткові кошти дозволять провести ремонт й відновити генерацію, тим самим – краще підготуватись до осінньо-зимового періоду.
Понад 200 ветеранів війни отримали нові професії у Центрі профтехосвіти Рівненщини. Рівненський центр профтехосвіти – один з найбільших в Україні за кількістю курсів та відділень. З початку повномасштабної війни нові професії тут отримали понад дві сотні ветеранів війни. Для них є можливість опанувати на вибір 58 професій. Для учасників бойових дій та усіх безробітних навчання тут повністю безкоштовне.
Незабаром на Рівненщині з’явиться Центр з навчання ветеранів. Відповідний Меморандум про його створення підписав начальник Рівненської ОВА Олександр Коваль та керівник Міжнародного агентства професійних кваліфікацій Андрій Шевцов. У центрі навчатимуться військові, які повернулися з війни, та члени їхніх родин. А також посадовці, які з ними працюють. Йдеться про тих людей, які краще розуміють і чують військових. Головна мета закладу – підготовка помічників ветеранів за принципом «рівний – рівному».
На Рівненщині збільшують мережу психічних та психологічних послуг. Мережа закладів, де працюють психологи та психіатри, складається з первинного рівня, де у 39 медзакладах надають супровід і лікування дітям та дорослим, це 112 місць надання послуг; на вторинному рівні 19 закладів охорони здоров’я мають у своєму штаті лікарів-психіатрів; на третинному рівні 4 медичні заклади надають медичну допомогу особам з розладами психіки.
На Рівненщині 23 військовослужбовці вже скористалися послугами безкоштовного зубопротезування. Нині такі послуги можна отримати в Рівненській обласній стоматологічній поліклініці, Міській стоматологічній поліклініці Рівного, Здолбунівській, Сарненській та Березнівській стоматологічних поліклініках. Це стало можливим завдяки контрактуванню із НСЗУ.
На Рівненщині запрацювали перші мобільні аптеки: ліками забезпечать жителів 52 сіл. Мобільні аптеки працюватимуть у сільській місцевості, де відсутні стаціонарні пункти. Одна з таких аптек «на колесах» працюватиме у Вараському районі. Вона обслуговуватиме 44 віддалених населених пунктів у Зарічненській та Локницькій громадах.
Начальник Рівненської ОВА Олександр Коваль оголосив про старт програми із часткової компенсації на придбання обладнання. Перевага надаватиметься бізнесу, який виготовляє товари оборонного призначення або ж надає послуги у цій сфері.
«Максимальний обсяг підтримки може становити 400 тис. гривень – у залежності від створення нових робочих місць. При цьому частка власних витрат отримувача має становити не менше 15%. Загалом ОВА визначила 3 основні напрями підтримки бізнесу: часткова компенсація за обладнання, відшкодування відсотків за кредитами, компенсація за сертифікацію на оборонні розробки», – розповів Олександр Коваль.
Майже 7 млрд грн доступних кредитів отримав бізнес Рівненщини під час воєнного стану. Загалом від початку дії державної програми «Доступні кредити 5-7-9%» підприємцям області надали 9,3 млрд грн. Проєкт продовжує успішно реалізовуватися в області. Найчастіше кредитуються підприємства, що працюють у сферах: с/г, торгівлі, переробної промисловості. Кошти використовують на інвестиційні проєкти, антикризові заходи та рефінансування діючих кредитів.
Під час воєнного стану на Рівненщині з’явилися 80 фермерських господарств. А загалом таких в області – 411. Більше 10 фермерів зі зброєю в руках обороняють нашу землю. Є й такі господарники, які воюють та на відстані продовжують керувати своєю справою. Створюються на Рівненщині і сімейні фермерські господарства. Вони є у 27 громадах області. Найбільша їх кількість в Острозькій та Костопільській ТГ – по шість.
Цьогоріч лісовий квиток на збір чорниць у лісах Рівненщини вже отримали 80 підприємців. Вони планують заготовити 1600 тонн ягід, розповів заступник голови ОДА Олександр Кохан. На сьогодні завдяки ягідному бізнесу місцеві бюджети поповнилися майже на 2 млн грн.
Спортсмени-ветерани з Рівненщини встановили новий рекорд у Тернополі під час Всеукраїнського ветеранського турніру «Звитяга Нескорених». «Наші земляки змагалися в ейрбайку, підніманні гир, жимі штанги лежачи, армліфтингу, веслуванні на тренажері. Готували команду Денис Єгоров та Ігор Головко. Останній також долучився до змагань, виборовши у своїй категорії три перших, одне друге та одне третє місця. Вітаю збірну Рівненщини з черговим успішним виступом. Так тримати», – сказав начальник Рівненської ОВА Олександр Коваль.
Дві команди з Рівненщини здобули срібло у Києві на заключному етапі проєкту «Пліч-о-пліч. Всеукраїнські шкільні ліги»: футзалісти Зорянського ліцею та баскетболістки Рівненського ліцею №28.
Підтримуємо Збройні Сили України!
Україна переможе!
Ми – непереможні!
Із Заходу на Схід
Із Заходу на Схід та назад за три дні. Саме так їхали волонтери благодійного фонду «Спільний Тил». Виїхавши в суботу (10 лютого) з Рівненщини (Рокитне), проїхавши до Донеччини (Бахмутський напрямок), вони повернулися додому тільки в понеділок (12 лютого) вночі, добряче поспішаючи, щоб встигнути до комендантської години, інакше довелося б ще одну ніч провести в дорозі. Хоча цим людям до таких умов не звикати, адже не один раз прокладали такі маршрути.
Одну машину Ігор Богданець віз друзям. Вони самі з Рівного, в нашому обласному центрі організували збір коштів і придбали автомобіль, після чого звернулися до благодійного фонду «Спільний Тил», щоб допомогли доправити його на Схід.
Другий автомобіль приїхав у Рокитне з передової на ремонт. Військові готові були самі заплатити за все, що необхідно було для відновлення машини, але благодійний фонд «Спільний Тил» взяв ці витрати на свої плечі, як і заправку та доставлення автомобіля на Схід.
Третє авто везли для воїна з Рокитного, це був бус, який купив його брат за кордоном, а благодійний фонд «Спільний Тил» забезпечив документальний супровід автомобіля.
Четверта машина – власне авто Олександра Боюки, яким він організував повернення додому усім учасникам поїздки.
Мешканці Осток зібрали кошти, купили і передали своєму земляку тепловізора. Волонтери також везли військовим смаколики та найнеобхідніші речі. Усе це, звичайно, потребує великих коштів і дякувати Богу, що знаходяться люди, які готові донатити, готові віддати своє заради Перемоги, заради України.
Якщо чоловіки забезпечували саму поїздку як водії, та технічний супровід автомобілів, то Ганна Ковальчук була її мозком і серцем, а саме – організатором.
Упродовж усієї дороги Ганна Миколаївна не розлучалася з телефоном. Вона постійно слідкувала за тим, щоб встигнути до комендантської години, а вона не скрізь однакова, і це теж треба було враховувати, щоразу перетинаючи нову область. Крім цього, Ганна Ковальчук підтримувала постійний зв’язок з військовими, з якими планували зустрітися.
Знову ж таки, не все так просто, як здається на перший погляд. Хлопці на службі – тож підібрати час, щоб і машини передати, і особисто побачитися, досить складно, але з Божою допомогою усе вдалося. Адже такі поїздки Благодійний фонд «Спільний Тил» організував вже не одну, і як згадують, Господь завжди сприяв їм, допомагаючи справитися з усіма труднощами. А їх, ой, немало: від організаційних проблем до погодних умов. Цього разу, наприклад, перепоною став неймовірно густий туман, коли бачиш лише центральну розмітку на дорозі, а правого краю дороги і самої обочини зовсім не видно. А тепер уявіть, як було їхати водіям там, де розмітки не було… Місцями дорога була наче суцільна ожеледиця, коли автомобіль не їде, а витанцьовує, в буквальному значенні цього слова, по усій площі дорожнього полотна. Таких прикладів, повірте, дуже багато. І на щастя, як я вже писала, Господь допомагає, рятує.
Коли запитала, як так можна ризикувати, у відповідь почула: «А як інакше? Це найменше, що ми можемо зробити для хлопців, які щохвилини і вже не один місяць ризикують власним життям заради нашого з вами миру і спокою. Тому й потрібно, щоб кожен робив усе можливе, аби підтримати армію, допомогти військовим вистояти у цій страшній війні. Якщо ви думаєте, що вас це не торкнеться, обійде стороною, то ви дуже помиляєтеся. Це ВІЙНА! І якщо такий руський мір, не доведи, Боже, прийде на наші землі, то більшість з нас зовсім по-іншому оцінить власне життя. Якщо московити йшли «освобождать» своїх і так усе знищили: і села, і міста, і людей, навіть російськомовних, то уявіть, що вони зроблять тут…»
Не буду описувати ті страхіття, які сьогодні на Сході нашої країни, але задумайтеся: працювати усе життя, складати копійчину до копійчини, щоб щось купити, щоб щось мати, щось облаштувати, щоб, зрештою, дітям залишити, і в один момент усе втратити… А як бути тим, хто втратив сім’ю, дітей, рідних і близьких людей… як це прийняти, як з цим змиритися? Це не війна – це середньовічне варварство, яке не можна жодними словами ані пояснити, ані описати.
Зустрічі з військовими були радісними і теплими. Усі щиро раділи, що змогли побачитися, обійнятися і передати вітання від близьких і знайомих. Такими ж емоційними були розставання, адже знову переказувалися слова вдячности, віри, любови…, які волонтери тепер мали доставити на Рокитнівщину.
Дорога додому була, звичайно, і легшою, і значно швидшою. Не знаю в чому секрет, але це завжди чомусь так. Страшенно втомлені, проте задоволені і щасливі, волонтери «Спільного Тилу» поверталися додому. Олександр Боюка власним бусом усіх привіз у Рокитне із самої Донеччини. Чоловіки неодноразово пропонували його підмінити, але він відмовлявся, аргументуючи тим, що зовсім не втомлений.
І справді, усі мали піднесений настрій, бо зробили надзвичайно важливу справу – виконали прохання хлопців, а отже – допомогли! Дай нам, Боже, мудрости, дай сили, витримки і здоров’я, щоб кожен робив те, що в його силах для свого народу, для нашого майбутнього, для УКРАЇНИ!
Наталія ЛОЗЯН.
Життя та захист нашого регіону
Чотири роки тому – 9 вересня 2019 року – Президент України Володимир Зеленський призначив керувати нашою областю Віталія Коваля. Сьогодні Коваль – ще й начальник обласної військової адміністрації. Тож напередодні ми поспілкувалися з очільником області про життя та захист нашого регіону в умовах повномасштабного вторгнення.
– На Рівненщині – 229 км кордону з білоруссю. Упродовж воєнного стану ви часто їздили туди, розповідали про будівництво укріплень. Можемо бути спокійними за наш північний рубіж?
– Ситуація на прикордонні контрольована. Продовжуються роботи щодо обладнання, нарощення та утримання інженерно-фортифікаційних споруд. Мова і про протитанкові рови, тетраїди, вогневі позиції тощо. Робимо оборонні редути у декілька ліній. Весь прикордонний периметр заміновано.
Усі 229 спільних кілометрів із білоруссю зміцнюються настільки, щоб російські війська не змогли пройти вглиб нашого регіону, якщо влада білорусі дозволить їм розпочати наступ.
Також ми першими в Україні сформували оборонний бюджет області. 52 із 64-х доведених громад виділили кошти для посилення обороноздатності нашого регіону. Тому що оборона північного прикордоння починається із найпівденнішої громади Рівненщини.
Якщо на нас підуть – тут вони і залишаться. Це розуміє і сам ворог. Тому на сьогодні немає навіть жодного натяку на підготовку до наступу. Але готовими бути треба завжди, тож не розслабляємось.
– Які потенційні загрози та ризики залишаються для Рівненської АЕС? Адже наша «атомка» – це потенційно об’єкт підвищеної уваги для ворога…
– Для Рівненської АЕС приділяється особлива увага як військового, обласного, так і вищого керівництва держави.
Наша атомка захищена як ніколи. Є чіткі плани дій на випадок вторгнення з боку білорусі. Постійно проводяться навчання. Наприклад, за легендою, наші силовики зачищають Вараш від диверсантів. І навіть брали до полону керівництво атомки. Або ж інше навчання – служби відпрацьовували реагування на випадок викиду радіоактивних речовин. Напрацьовуємо різні сценарії для реагування.
РАЕС особисто відвідував Володимир Зеленський. Проводив виїзне засідання Ставки. Говорили про ключові питання безпеки в північних регіонах нашої держави та, власне, на атомці.
І хоч ймовірність ядерних провокацій ворога мізерна, ми зобов’язані відпрацювати сценарії реагування, пов’язані із можливим обстрілом атомки. У випадку ядерної загрози не має бути паніки чи метушні. Навпаки, кожна відповідальна особа повинна знати чіткий план дій.
Загалом місто-супутник АЕС – Вараш розділене на блоки. На кожному є відповідальний, усі знають, що робити у випадку надзвичайних ситуацій.
– Рівненщина в лідерах за кількістю чоловіків та жінок, які стали до лав ЗСУ. На вашу думку, з чим це пов’язано?
– З неабияким патріотизмом наших земляків, їх лідерськими якостями, сміливістю та обов’язком захищати рідну землю. Адже Рівненщина – це край партизанської слави.
У перші кілька місяців до наших центрів комплектування стояли черги. Коли ж навесні формувалася Гвардія наступу – також було багато бажаючих.
Слава Богу, Україна має запас тих, хто не ховається і готовий виконати свій громадянський обов’язок із захисту Батьківщини.
Наші люди – це Народ, а не населення. Вони не дадуть жодному супостату панувати над собою.
– На фоні контрнаступу ЗСУ росія посилила ракетні обстріли України. Скільки разів Рівненщина зазнавала ударів з повітря за час воєнного стану?
– Рівненщина не виняток і, як всі інші області України, потерпає від ворога. Під обстріли потрапляли об’єкти енергетики та паливно-енергетичного сектору, військові та соціальні об’єкти. На жаль, діставалося й приватним будинкам. З початку війни наш регіон зазнав 20 ракетних ударів або таких, де було застосовано БПЛА. Крайній випадок – удар по нафтобазі на Дубенщині. Об’єкт був знищений ворожими безпілотниками.
Ми щораз невідкладно вживаємо оперативні заходи для подолання можливих наслідків обстрілів. У кожній громаді сформований запас матеріалів (шифер, пиломатеріали тощо). Також допомагає бізнес. У допомозі людям усі єдині, як ніколи.
– Що є питанням номер один для області? Над чим працюєте зараз із вашою командою?
– Питання номер один – безпека та оборона. Доки ми не перемогли, не може бути важливішого питання – це основа основ.
Оборонний бюджет, фортифікаційний захист області, залучення підприємств до військово-промислового комплексу – це пріоритет.
Важливе питання – енергетична безпека. Враховуючи досвід, помилки та рішення минулого року маємо зробити все залежне, аби запобігти можливому блекауту через удари ворога з повітря.
– Чи готова Рівненська область до опалювального сезону? Якщо ворог продовжить масовано обстрілювати критичну інфраструктуру, як це було минулого року, наскільки область готова до цього?
– Готовність Рівненщини до опалювального періоду становить 87%, а соціальної сфери – 99%. Енергопостачальні об’єкти також готуються до зими. Усе відбувається відповідно до завдань та графіків, визначених Урядом. Враховуються ймовірні надзвичайні ситуації.
Особлива увага до об’єктів критичної інфраструктури – підприємств, які надають послуги з тепло-, водо-, газопостачання. Окрім інспектування та ремонту обладнання, відпрацьовується алгоритм реагування на можливі позаштатні ситуації. Створюємо резерв устаткування та матеріалів, сформовані аварійні бригади. Такі формування вже є на АТ «Рівнегаз», ПрАТ «Рівнеобленерго», теплопостачальних, водопостачальних підприємствах.
На випадок аварійних вимкнень продовжуємо забезпечувати котельні безперебійними джерелами живлення. Потужні генератори надаються для потреб громад, лікарень, об'єктів критичної інфраструктури. Для цього Рівненська ОВА активно співпрацює з міжнародними донорами.
Ми розуміємо, що ворог знову спробує занурити нас у холод та темряву. Тому готуємося до усіх можливих сценаріїв.
– Ви згадали міжнародних партнерів. А з ким дружить Рівненщина? Хто нас підтримує найбільше упродовж воєнного часу? Чи є нові друзі з-за кордону?
– Цьогоріч ми провели понад 30 зустрічей з представниками іноземних держав та міжнародних організацій. Область з робочими візитами відвідали делегації з Польщі, Латвії, Чехії, США, представники різних програм ООН та Червоного Хреста. Під час зустрічей розглядаються питання щодо економічної спроможності регіону, інвестицій та гуманітарних потреб.
Розширюється і географія регіонів-партнерів. Завдяки тісній співпраці з Генконсульством Чеської Республіки у Львові, налагоджено співпрацю з їхнім Оломоуцьким краєм. У межах співробітництва ми отримали гуманітарні вантажі у вигляді спеціалізованих медичних ліжок. Їх спрямували до геріатричних пансіонатів та медзакладів.
Налагодили співпрацю з Поморським та Підляським воєводствами Республіки Польща. Завдяки цьому отримали декілька вантажів, серед яких – карета швидкої допомоги, комп'ютерна техніка для освітніх закладів інтернатного типу.
Також у рамках міжнародної взаємодії ми відправляли діток військових на відпочинок до Литви, Польщі, Хорватії, Німеччини. Влітку організовували тижневе навчання для 10 добровільних пожежників Рівненщини з 6 громад.
Ми постійно шукаємо можливості для Рівненщини та України на міжнародній арені.
– І, насамкінець, давайте уявимо: Україна вже перемогла у війні з російським агресором. Ви – досі голова Рівненської ОДА. Що перш за все потрібно буде зробити в області після перемоги?
– Після перемоги нас чекає переорієнтація господарського комплексу області та післявоєнне відновлення економіки.
Також важливе питання – сприяння поверненню з-за кордону наших земляків. Окрема увага – працевлаштування учасників бойових дій.
Роботи багато було, є і буде, міняються лиш виклики часу. Та я вірю, що будь-що ми однозначно подолаємо в єдності, порозумінні. Бо ціль у нас одна – ми будуємо кращу країну для наших дітей. Ми переможемо не тому, що ненавидимо ворога. А тому, що любимо тих, кого захищаємо. Це наші цінності. І ми точно все відбудуємо, відновимо. Все буде Україна!
Олександр ПОЛІЩУК.
Волинський прикордонний загін проводить набір громадян на військову службу
Для укомплектування вакантних посад прикордонних підрозділів
Волинського загону потрібні фахівці різних категорій.
Також проводиться набір у підрозділи інженерного облаштування кордону в
межах Волинської області.
На службу приймаються громадяни віком від 18 до 60 років, по мобілізації та
за контрактом.
Щомісячне грошове забезпечення - від 25 тисяч гривень, додатково
виплачується грошова винагорода у розмірі 30 тисяч.
З питань прийому, а також для з’ясування додаткової інформації по
проходженню військової служби просимо звертатися до відділу
комплектування прикордонного загону телефоном: +380 96 905 1301 (у робочі
дні з 08.00 до 17.00) або за адресою: м. Луцьк, вул. Стрілецька, 6.
Пресслужба Волинського прикордонного загону
Як постраждалі від війни українці можуть потрапити на лікування до закордонних клінік?
З допомогою міжнародних партнерів, зокрема у рамках співпраці Міністерства охорони здоров’я України та Єврокомісії, за підтримки ВООЗ і уряду Польщі забезпечується медична евакуація постраждалих українців до закордонних клінік. Важливо, що партнери не тільки приймають заявки на евакуацію, але й забезпечують транспортування медичними авіарейсами з медичного евакохабу в Польщі до європейських клінік, де надають спеціалізовану медичну допомогу.
Для цього МОЗ подає запит на евакуацію, далі отримує на нього пропозиції від лікарень із країн-членів Євросоюзу та Європейської економічної зони. Потім координатори МОЗ контактують з координаторами країн, що приймають пацієнтів, та погоджують етапи і маршрути безпечного медичного транспортування.
Транспортування пацієнтів із медзакладів України до медичного евакохабу в Польщі забезпечують транспортні медичні команди обласних центрів екстреної медичної допомоги та медицини катастроф, медичні вагони Укрзалізниці, команда БО «Лікарі без кордонів», а також бригади парамедиків із європейських країн, які законтрактовані ВООЗ.
Відповідно до затверджених критеріїв евакуації на лікування до закордонних клінік підлягають діти і дорослі з мінно-вибуховими й опіковими травмами, а також онкологічними хворобами.
Зазначимо, що постраждалі громадяни України мають декілька маршрутів, за якими вони можуть бути переведені на лікування за кордон.
Перший – через обласний департамент охорони здоров’я, який має визначену особу, відповідальну за направлення громадян України на лікування за кордоном на період дії воєнного стану. Також можна звернутися в обласну лікарню до лікаря відповідної спеціальності на консультацію та запитати під час консультації про можливість лікування за кордоном.
Другий – подання особистої заявки через сайт МОЗ. Міністерство запровадило цю додаткову можливість, адже через воєнні дії багато людей не завжди мають зв’язок із сімейним лікарем чи департаментом охорони здоров’я. Самостійно подати попередню заявку на Програму медичної евакуації важкохворі українці або ж ті, хто отримав травми внаслідок війни, можуть у розділі «Громадянам» на сайті Міністерства охорони здоров’я України.
Варто зазначити, що подання на евакуацію за кордон поранених військовослужбовців здійснюється через командування Медичних сил України. Більше інформації можна отримати на сайті: https://navigator.pryncyp.com/stage-4.
Підтвердити відповідність критеріям слід за допомогою первинної облікової документації №027/о «Виписка із медичної карти амбулаторного (стаціонарного) хворого». Вона має бути заповнена лікарем закладу охорони здоров’я, який здійснює координацію направлення громадян України для лікування за кордон.
Під час медичної евакуації пацієнт повинен мати із собою документ, що посвідчує особу — закордонний або внутрішній паспорт. Також потрібні виписки з історії хвороби (зокрема, для дітей). Однак, звертаємо увагу, що це не є обов’язковою вимогою станом на зараз. Відсутність тих чи інших документів не є перешкодою для вивезення важкопораненого чи онкохворої дитини на лікування за кордон.
Підготовка пацієнта триває від 3-4 днів до 2 тижнів. Однак кожен випадок медичної евакуації вимагає окремого підходу.
У разі потреби у сторонній допомозі та підтримці через важкий стан або необхідність у подальшому післяопераційному догляді пацієнта можуть супроводжувати родичі або близькі.
Нагадуємо, що евакуація для українських пацієнтів – безоплатна. Всі видатки за таке дороговартісне лікування взяли на себе уряди країн-партнерів. Нині завдяки співпраці вдалося евакуювати на лікування вже більше ніж 3000 громадян України.
Сім’ї безвісти зниклих можуть отримувати пільги.
Як підтвердити статус?
Закон України «Про соціальний та правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» передбачає пільги, зокрема і для членів сімей безвісти зниклих. Однак, на практиці родина не може ним скористатись, оскільки члени сім’ї стикаються з проблемою щодо підтвердження статусу члена сім’ї загиблого. Як підтвердити статус. Пояснюють юристи Українського ветеранського фонду Мінветеранів.
Отримання відповідного посвідчення регулюється Постановою КМУ №379 від 28 травня 1993 р. «Про посвідчення на право користування пільгами членів сімей військовослужбовців, які загинули (померли) чи пропали безвісти під час проходження військової служби».
На сьогодні для отримання посвідчення члена сім’ї безвісти зниклого необхідно звернутися до Територіального центру комплектування та соціальної підтримки за місцем свого проживання із заявою про видачу відповідного посвідчення.
До заяви додати:
- паспорт (свідоцтво про народження) та ІПН члена сім’ї, якому видається посвідчення;
- сповіщення ТЦК і СП про зникнення особи безвісти.
Отримати посвідчення мають право батьки, другий із подружжя та діти. У разі відмови у видачі посвідчення можна звернутися до ТЦК і СП вищого рівня.
Нагадаємо, Український ветеранський фонд Мінветеранів надає безоплатні юридичні консультації ветеранам та їхнім родинам. Їх можна отримати за лінком: https://veteranfund.com.ua/legal_consultations/
Подавати запити на допомогу можна щодня та цілодобово. Консультації надаються щодня, безоплатно, у робочі дні з 9:00 до 18:00.
Юридичні консультації
Як військовому з пораненням чи інвалідністю отримати одноразову грошову допомогу?
Юристи Українського ветеранського фонду Мінветеранів пояснюють, як бійці, котрі отримали інвалідність чи поранення внаслідок війни, можуть отримати одноразову грошову допомогу (ОГД).
Отримання одноразової грошової допомоги (ОГД) регулює постанова КМУ №97 від 25.12.2013 року.
З якого моменту військові отримують право на ОГД? Дату зазначає медико-соціальна експертна комісія у разі встановлення інвалідності.
Від чого залежить розмір ОГД, яку отримують військові? Від прожиткового мінімуму для працездатних осіб та інших факторів:
- група інвалідності,
- від чого ви набули інвалідності: поранення чи проходження військової служби,
- статус військовослужбовця.
Де можна дізнатись конкретні розміри ОГД? У Постанові КМУ №97 від 25.12.2013 року (п.6-7).
До кого звертатись, щоб отримати ОГД? До Комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум.
Які документи потрібно подати?
Заяву про виплату одноразової грошової допомоги у зв’язку з встановленням інвалідності чи часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності.
Завірену копію довідки до акта огляду МСЕК про встановлення групи інвалідності або відсотка втрати працездатності із зазначенням причинного зв'язку інвалідності чи втрати працездатності.
До заяви додайте копії:
- постанови відповідної ВЛК про встановлення причинного зв’язку поранення (контузії, травми або каліцтва), захворювання
- документа, що свідчить про причини та обставини поранення (контузії, травми або каліцтва), зокрема про те, що воно не пов’язане із вчиненням особою кримінального чи адміністративного правопорушення або не є наслідком вчинення нею дій у стані алкогольного, наркотичного чи токсичного сп’яніння, або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження; паспорта, довідки про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків.
Потрібна консультація щодо отримання ОГД? Звертайтесь до юристів Українського ветеранського фонду. Залишайте заявку за посиланням, це безоплатно: https://cutt.ly/s9Asnpo
Кошти від держави для родин полеглих захисників і захисниць: як отримати?
Багато військових поклали своє життя за свободу країни. Українські сім’ї залишаються без дружин і чоловіків, тат і мам, дочок і синів. З початком повномасштабного вторгнення держава впровадила фінансову підтримку сімей загиблих.
Близькі загиблих можуть отримати одноразову грошову допомогу в розмірі 15 000 000 гривень. Це стосується тих військових, які загинули під час заходів оборони країни після повномасштабного вторгнення.
Хто має право отримати кошти? Перелік осіб описаний у статті 16-1 Закону України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей”, крім:
о громадян російської федерації або республіки білорусь та осіб, які постійно проживають на терито-
ріях цих країн,
о осіб, які засуджені за державну зраду, колабораційну діяльність, пособництво державі-агресору.
Сім’ї можуть отримати фінансову підтримку, починаючи від дня загибелі військовослужбовця в період дії воєнного стану. Дата повинна бути зазначена у свідоцтві про смерть.
Якщо військовий загинув не пізніше, ніж через один рік після поранення, яке отримав у період дії воєнного стану, то родина також отримує одноразову грошову допомогу.
Як отримати фінансову підтримку? Які документи потрібно підготувати? Куди звертатися? Підкажуть юристи Українського ветеранського фонду на безплатній консультації. Залишайте заявку за посиланням: https://cutt.ly/s9Asnpo
Подавати запити на допомогу можна щодня та цілодобово. Консультації надаються щодня у робочі дні з 9:00 до 18:00.
Які є права у родичів зниклих безвісти захисників
Розповімо про соціальний захист, а зокрема про їхні пільги та гарантії:
о медичне обслуговування у закладах Міністерства оборони України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів;
о раз на рік санаторно-курортне лікування та відпочинок у санаторіях, будинках відпочинку, пансіонатах і на туристських базах Міністерства оборони України (призупинили у 2023 році);
о отримання житла у позачерговому порядку, у разі потреби у покращенні житлових умов;
о 50% знижки на квартирну плату та за комунальні послуги в межах встановлених законодавству норм;
о отримання земельної ділянки на будівництво та обслуговування житлового будинку, господарських будівель, інших споруд, які сім’я обрала для проживання;
о безплатне отримання житлового приміщення у приватну власність, яке вони займають у будинках державного житлового фонду;
о право дитини на зарахування поза конкурсом до державних і комунальних вищих та професійно-технічних навчальних закладів України. Дитина може вибирати спеціальність та навчатись коштом державного та місцевого бюджетів. Право діє протягом трьох років після здобуття відповідної загальної середньої освіти;
о право на безплатний проїзд батьків військового, який зник безвісти. Це всі види міського транспорту, крім таксі, у межах адміністративного району за місцем проживання. У приміських маршрутах з відповідним посвідченням. У разі автоматизованої системи обліку оплати проїзду – 50% знижки;
о місця у дитячих закладах за місцем проживання для дітей військовослужбовців, які зникли безвісти.
Також держава надає грошове забезпечення та грошову допомогу сім’ям безвісти зниклих військових. Розповімо детальніше у наступному дописі.
Як отримати допомогу та як скористатись пільгами та гарантіями? Підкажуть наші юристи. Залишайте заявку за посиланням, це безоплатно: https://cutt.ly/s9Asnpo Подавати запити на допомогу можна щодня та цілодобово. Консультації надаються щодня у робочі дні з 9:00 до 18:00.
Строки прийняття спадщини в умовах воєнного стану
Якщо Ви спадкоємець і все ще вважаєте, що в умовах воєнного стану маєте 10 місяців для того, щоб прийняти спадщину, тоді ця інформація саме для Вас!
Незважаючи на дію воєнного стану на території України, строк прийняття спадщини залишається незмінним і становить 6 місяців із дня її відкриття!!!
Пропонуємо Вам ознайомитись із ключовими питаннями, які стосуються строків прийняття спадщини:
- законодавцем встановлений 6-ти місячний строк від дня смерті спадкодавця для прийняття спадщини чи відмови від неї,
- якщо спадкоємець протягом встановленого строку не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її.
Якщо, раптом, 6-ти місячний строк для прийняття спадщини пропущений, спадкоємець може:
- за письмовою згодою спадкоємців, які прийняли спадщину, подати заяву про прийняття спадщини нотаріусу за місцем відкриття спадщини.
- звернутися до суду для визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини у випадку пропуску строку для прийняття спадщини з поважних причин.
Сумніваєтесь у поважності причин пропуску строку для прийняття спадщини, тоді наведемо причини, на поважність яких вказує судова практика:
- тривала хвороба спадкоємця;
- перебування спадкоємця тривалий час за межами України;
- юридична необізнаність позивача щодо строку та порядку прийняття спадщини;
- необізнаність особи про наявність спадкового майна;
- похилий вік;
- непрацездатність;
- встановлення судом факту, що має юридичне значення для прийняття спадщини (наприклад, встановлення факту проживання однією сім'єю);
- невизначеність між спадкоємцями хто буде приймати спадщину;
- відсутність коштів для проїзду до місця відкриття спадщини;
- несприятливі погодні умови;
- перебування у депресії у зв’язку зі смертю спадкодавця.
Щоб отримати відповіді на всі Ваші запитання, які стосуються питань спадкування, телефонуйте за номерами: 050-37-37-37, 093-837-37-39, 068-837-37-39, 066-837-37- 39.
Особливим сім’ям безпеку і увагу!
Працівники Державної служби України з надзвичайних ситуацій продовжують обстеження житлових будинків сімей опікунів, піклувальників. Так, рятувальники Сарненського району спільно з представниками служби у справах дітей Рокитнівської селищної ради провели спільний виїзд у сім'ї опікунів, піклувальників та сім'ї, які опинилися в складних життєвих обставинах Рокитнівської селищної ради.
Під час обстежень протипожежного стану в будинках рятувальники спілкувалися з мешканцями, звертали їх увагу на стан пічного опалення, електро- та газового обладнання, а також оглядали місця для укриття під час сигналу "Повітряної тривоги".
Андрій БОГДАНЕЦЬ,
головний інспектор відділу пожежно-профілактичних заходів та цивільного захисту Сарненського районного управління ГУ ДСНС України у Рівненській області, підполковник служби ЦЗ.
Відтепер можна користуватися
електронним судовим рішенням у Дії замість паперового документа
Узастосунку Дія можна отримати електронне судове рішення з кваліфікованим електронним підписом суддів. Документ має таку ж юридичну силу, як і його паперовий аналог.
Судове рішення — це документ, у якому відображається результат судової справи. Наприклад, підтверджується факт розлучення пари.
«Продовжуємо цифровізувати судову систему в Україні. Уже рік у застосунку Дія доступні судові сповіщення – інформаційне повідомлення про судові засідання. Відтепер у кілька кліків ви можете отримати судове рішення просто у смартфоні. Раніше для цього необхідно було їхати до суду в спеціально відведений час, а потім стояти у чергах, щоб отримати документ. Тепер усе значно простіше. Кілька кліків – і документ у вас у смартфоні», – зазначив Віце-прем’єр-міністр – Міністр цифрової трансформації Михайло Федоров.
Щоб отримати судові рішення у Дії: авторизуйтесь у застосунку; перейдіть у Послуги і виберіть Судові справи; перегляньте судове рішення і за потреби завантажте собі на смартфон. Щоб скористатися судовими послугами в Дії, оновіть застосунок до останньої версії.
Нагадаємо: у застосунку Дія українці також можуть отримувати сповіщення про призначені судові засідання, у яких вони є учасниками справи.