top of page
metody-dezinfekcii-i-obezzarazhivaniya-vody-1.jpg

Способи знезараження води

В умовах російської агресії проти України частина населення позбавлена доступу до чистої питної води. Через активні бойові дії в низці регіонів перебиті водогони, відсутні реагенти для очищення водопровідної води, а також немає можливості завезти бутильовану питну воду.

У таких умовах люди змушені користуватися потенційно небезпечною водою з системи централізованого водопостачання, брати воду з колодязів, придомових свердловин, річок тощо.

Невідомо, чи ця вода достатньо чиста та придатна для споживання й приготування їжі. Тому важливо її очистити самостійно в домашніх умовах.

Перед очищенням воду варто оцінити за кольором та запахом. Для цього потрібно набрати половину або 1/3 об'єму пляшки та інтенсивно її потрусити. Якщо на поверхні є піна, то така вода не придатна для споживання. Після цього потрібно оцінити воду за запахом. За наявності хімічного, бензинового, трупного або іншого неприємного/підозрілого запаху воду заборонено використовувати для пиття. Також вода не повинна бути забарвленою: подивіться на воду в білому або в прозорому посуді на білому фоні. Далі можна приступати до її знезараження.

 

Кип’ятіння. Це найнадійніший спосіб знезараження води в умовах виживання.

Варто кип'ятити воду мінімум 10 хвилин, після чого дати їй відстоятися та обережно злити, не збовтавши осад, який зібрався на дні. Чим довше ви кип’ятите воду, тим більше патогенів буде знищено. Зберігайте кип’ячену воду в закритій тарі. За можливості, відстояну кип’ячену воду варто додатково очистити за допомогою побутового фільтра для води.

Якщо немає можливості термічно знезаразити воду, можна це зробити хімічними речовинами.

 

Таблетки з активним хлором. Випускаються спеціальні препарати з вмістом активного хлору у вигляді таблеток. Кілька пігулок та 30-60 хвилин очікування, поки вони розчиняться у воді, — і можете споживати. Такі таблетки мають антибактеріальні властивості та мають великий термін придатності. Проте слід уважно вивчити інструкцію, на який об’єм води такий засіб розраховано.

 

Йод. Якщо спеціальних таблеток з хлором немає, то можна використати інші речовини, наприклад, спиртовий розчин йоду. Використовуйте цей метод у крайніх випадках! На літр води достатньо 3-4 крапель. Перш ніж пити, почекайте півгодини-годину. Така вода буде мати характерний смак, але так ви уникнете зневоднення. Особам з ураженою щитоподібною залозою краще утриматись від споживання надмірних доз йоду. І знов, якщо є можливість, після знезараження йодом слід профільтрувати воду через побутовий фільтр. 

 

Марганцівка. Вона підійде для очищення води у невеликих об’ємах. Так, для знезараження 1 літру потрібно 1-2 грами розчину марганцівки або кілька кришталиків, щоб вода стала блідо-рожевого кольору. Вода яскраво-рожевого відтінку може призвести до подальших проблем із кишківником. Потрібно відстояти розчин пів години, а потім акуратно процідити (або пропустити через побутовий фільтр), залишивши осад на дні тари.

 

Активоване вугілля. Цей метод дозволяє прибрати неприємний запах води та незначні домішки і шкідливі речовини. На літр води потрібно 5 таблеток, які краще подрібнити (для збільшення активної площі). Подрібнене вугілля потрібно загорнути в марлю або іншу тканину, щоб пил від нього не потрапив у чисту воду. Знезараження води у такий спосіб триває щонайменше 8 годин.

Медицина

Актуальні питання вакцинації COVID 19

Вся історія людства пов’язана з інфекційними захворюваннями. Інфекційні захворювання завжди були найбільш масовими і небезпечними, описувалися, як пошесні, морові хвороби, що свідчило про їх швидке поширення та високу летальність.

Без сумніву, основним найбільш перевіреним та надійним засобом попередження та зниження інфекційної захворюваності є активна імунізація. Планове проведення активної імунопрофілактики, що є широким впровадженням в усіх країнах світу, призводить до різкого зниження захворюваності.

Україна розпочала п’ятий етап вакцинації. Всі охочі можуть вакцинуватись у найближчому пункті щеплень чи центрі масової вакцинації.

Щеплення – добровільні й безоплатні.

Вакцинація ефективно запобігає тяжкому перебігу хвороби й рятує життя.

Наразі для вакцинації використовують такі вакцини:

  • Astra Zeneca (Covishield, SkBio) індійського, корейського та італійського виробництва – це векторна вакцина, яку розробив Оксфордський університет та британсько-шведська компанія Astra-Zeneca. Потрібні 2 дози вакцини з інтервалом 4-12 тижнів.

  • CoronaVac/Sinovac Biotech – це інактивована вакцина, розроблена китайським фармацевтичним підприємством Sinovac Biotech. Потрібні 2 дози з інтервалом 28 днів.

  • Comirnaty/Pfizer-BioNTech – це мРНК-вакцина, розроблена німецькою біотехнологічною компанією BioNTech спільно з американським фармакологічним концерном Pfizer. Потрібно 2 дози вакцини з інтервалом 21 день.

  • Moderna – мРНК-вакцина, розроблена американською фармацептисною компанією Moderna. Потрібні 2 дози вакцини з інтервалом у 28 днів.

Всі вакцини схвалені ВООЗ для екстреного використання.

Вакцинація від COVID-19 допоможе розвинути імунітет до вірусу. Ваш організм може певним чином реагувати на вакцину, це означає, що ваше тіло вибудовує захист. Такі реакції, як біль та набряк на місці щеплення, є нормальними. Також можуть виникнути загальні реакції: гарячка, озноб, головний біль, втомлюваність. Ці реакції є нормальними та минають за кілька днів після вакцинації. Якщо ви відчуваєте дискомфорт, зверніться до лікаря за рекомендаціями. Також ви можете самостійно полегшити місцеві симптоми: накладайте прохолодні компреси на місце щеплення; легко розминайте руку, в яку робили щеплення; пийте багато рідини. При гарячці випийте жарознижуючі препарати у віковій дозі (нурофен, парацетамол).

Найпоширеніші запитання при вакцинації:

  1. Чи треба перевіряти наявність антитіл проти вірусу перед тим, як вакцинуватись? Рутинне серелогічне тестування НЕ потрібне ані перед, ані після щеплення будь-якою вакциною проти COVID-19.

  2. Чи треба перед вакцинацією робити обстеження чи аналізи, наприклад, загальний аналіз сечі чи крові? Ні, не треба. Таких рекомендацій МОЗ та міжнародні медичні організації не дають.

  3. Чи можна вводити вакцини проти COVID-19 одночасно з іншими вакцинами? Ні, не можна. Вакцинацію проти COVID-19 не роблять в один день з іншими вакцинами. Планові щеплення роблять через 28 днів після другої дози вакцини проти COVID-19.

  4. Чи можна після вакцинації зробити ПЛР-тест на вірус SARS-CoV-2 та отримати позитивний результат саме через вакцину? Ні, вакцина не може бути причиною позитивного ПЛР-тесту на вірус. Вакцина не містить живого вірусу, не може стати причиною розвитку хвороби.

  5. Чи можна керувати автомобілем після вакцинації COVID-19? Так. Але зважайте, що плече, в яке було проведено вакцинацію, може боліти.

  6. Чи можна приймати душ чи ванну після вакцинації? Так.

  7. Чи можна вживати алкоголь після вакцинації? Алкоголь шкодить здоров’ю. Разом з тим, якщо особа має наміри вжити алкогольні напої, то вакцинація проти COVID-19 не є тому забороною. Але ще раз нагадуємо, що необхідно дотримуватися здорового способу життя.

  8. Чи правда, що вакцина містить чіпи? Ні, це не правда! Це гіпотези з області теорії змов, які не відповідають дійсності. Такі твердження помилкові.

  9. В людини є антитіла до вірусу SARS-CoV-2. Значить, є захист, чи не так? Складно поки відповісти. Антитіла – то не весь імунітет – є різні його ланки, що забезпечують протидію вірусам. У кожної людини формується різна гуморальна відповідь (тобто утворення антитіл). В когось більше, в когось менше. Поки ми не знаємо, який рівень антитіл є достатнім для захисту, і чи можна покладатись суто на цей маркер в оцінці «захищеності» людини. Тривають дослідження цього питання.

  10. Людина перехворіла на COVID-19. Коли і чи доцільно її вакцинувати проти цієї хвороби? Через пів року після видужання, або раніше, якщо належать до групи ризику.

  11. Чи може захворіти на COVID-19 вакцинований проти цієї інфекції? Так, щеплена людина може заразитись та захворіти, особливо упродовж перших двох тижнів після вакцинації, поки імунна відповідь тільки формується. Це не означає, що вакцина не діє. Є дані про те, що люди, які отримали вакцину, і невдовзі заразилися, перенесли хворобу в легшій формі, мали менше ускладнень та рідше потребували госпіталізації, аніж не вакциновані люди.

 

Для забезпечення проведення масової вакцинації від COVID-19 на території Сарненської територіальної громади для жителів Сарненського району працює центр вакцинації населення щоденно з 9.00 до 17.00 год., у тому числі у вихідні та святкові дні за адресою: вул. Ярослава Мудрпого, 1, м. Сарни, в приміщені КНП «САРНИ АРЕНА» Сарненської міської ради згідно із затвердженим градіком Сарненської РДА.

Крім того, в КНП «Сарненський центр ПМСД» Сарненської міської ради створено 1-ну мобільну бригаду для проведення вакцинації жителям ОТГ (працює два лікаря і три сестри медичних) та два пункти щеплень в АЗПСМ СД №1 м. Сарни, вул. Ковельська 7, доросла поліклініка, кабінет №10 (працює два лікаря і три сестри медичних) та АЗПСМ с. Корост (працює один лікар та одна сестра медична) з 9.00 по 16.00 год. з понеділка по п’ятницю. Мобільна бригада та пункти щеплень отримали всі сертифікати для проведення вакцинації від COVID-19 різних фірм (Astra Zeneca, CoronaVac, Comirnaty, Moderna).

Ми всі прагнемо бути здоровими: оберігаємось, загартовуємось, консультуємось з лікарями… Але вірус потрапляє в організм і викликає хворобу. Своєчасно і правильно зроблене щеплення допоможе уникнути важкого перебігу хвороби та летальності. Здоров’я ВАШЕ залежить від ВАШОЇ ОСВІЧЕНОСТІ.

ЗДОРОВ’Я ВАМ ТА ВАШИМ РІДНИМ.

Підготувала Людмила Мирончук,

заступник головного лікаря з МОН

КНП «Сарненський ЦПСД»

Сарненської міської ради.

Медицина

 

Люди, які вакциновані, – захищені

 

Ярослав працює телевізійним оператором. Він знімає відеосюжети на різноманітні теми. А це передбачає поїздки, відрядження у різні куточки області, спілкування з великою кількістю людей. У листопаді минулого року він захворів на коронавірусну інфекцію. Спочатку втратив нюх та смак, а вже за тиждень температура тіла піднялася до +40 градусів. І так упродовж тижня. Лікарі стаціонару Рівненської ЦМЛ марно намагалися збити, температура зменшувалася не суттєво. «Перебування півтора тижня під кисневою маскою запам’ятається назавжди, – каже Ярослав. – Таке відчуття, що постійно не вистачає повітря і ти задихаєшся».

 

Після інтенсивного та виснажливого лікування Ярослав одужав. Через пів року перевірив чи є у нього антитіла до коронавірусу після перенесеного захворювання. На жаль, наявність таких антитіл виявилася низькою. Тому про ефективний імунний захист від COVID-19 мова не йшла.

 

Як тільки запрацював Центр з вакцинації населення у Рівненському обласному клінічному лікувально-діагностичному центрі ім. В.​Поліщука, Ярослав зробив щеплення. Пригадує, увечері трішки боліла рука. На цьому весь дискомфорт і закінчився. Вже на початку липня чоловік очікує на другу дозу вакцини CoronaVac. 

 

Разом з ним на другу дозу тієї ж вакцини очікує й власкор обласного телеканалу «Прямий» пані Лариса. «Щеплення першою дозою, – розповідає тележурналістка, – минуло легко. Це при нашому навантаженні, що передбачає робота тележурналіста, я змогла ефективно працювати цілий день. Ні втоми, ні інших побічних ефектів не було. Вакцинуюся CoronaVac свідомо, аби захистити себе і рідних від повторного зараження та без перешкод скористатися безвізом, подорожувати країнами Європи». – розповідає Лариса. 

 

В Україні вже понад півмільйона громадян вакциновано безпечною та ефективною вакциною CoronaVac, що запобігає тяжкому перебігу хвороби й рятує життя. Серед них і Головний державний санітарний лікар Ігор Кузін. Разом із пріоритетними групами він теж щепився вакциною CoronaVac. Цією вакциною щеплювали освітян, які задіяні у ЗНО, маломобільне населення, олімпійців та паралімпійців, працівників безпекового сектору та  критичної інфраструктури, працівників санаторно-курортних закладів, спортсменів. Від 5 червня у центрах масової вакцинації щеплюють усіх охочих.

bottom of page